Vítejte u naší další Digitální vlaštovky. Na úvod moc děkujeme vám všem, kdo jste finančně podpořili naše loňské sbírky týkající se kamer na rozpoznávání tváří a Cen Velkého bratra. Bez vaší pomoci bychom se nemohli těmto aktivitám věnovat, což by byla, jak uvidíte níže, převeliká škoda.

Ceny Velkého bratra v novém kabátku

Hlavně díky vám tak právě pilně připravujeme dvacáté Ceny Velkého bratra, ve kterých tradičně oceníme ty, kdo nejvíce narušují naše soukromí.

Jubilejní Ceny budou v úterý 18. března v pražském klubu FUCHS2. Pokud jste si nekoupili lístek v naší prosincové kampani, můžete tak stále učinit: veškeré informace k večeru a lístkům jsou zde. Poodhalili jsme již také, kdo by mohl nějakou tu cenu získat.

Vedle večera pracujeme také na tištěné publikaci reflektující uplynulé dvě dekády z hlediska soukromí. Ochutnávku v podobě rozhovoru s novinářem (a porotcem Cen) Janem Cibulkou, jenž bude součástí publikace, si můžete přečíst zde.

„Kdybychom stejným způsobem regulovali jadernou energetiku, všechny jaderné elektrárny by házely vyhořelé palivo rovnou do rybníků v jižních Čechách,“ říká třeba Honza v rozhovoru na adresu technologických gigantů.

Co nechystáme, ale už jsme zrealizovali, je pak krásný nový web našich Cen. Mrkněte!

 

Vypne policie systém na rozpoznávání tváří na pražském Letišti?

Díky vám také dále usilovně sledujeme českou legislativu týkající se automatizovaného rozpoznávání tváří. Ta bohužel podle naší analýzy popírá evropská pravidla. Podle návrhu Ministerstva vnitra by totiž mohly být v referenční databázi celé kategorie osob. Dle evropského nařízení (AI Act) by však mělo být každé zařazení do databáze (tedy vyhledávání) posuzované samostatně.

V polovině ledna jsme proto psali poslancům. Tématu se díky nám také věnovala řada médií:

Situaci považujeme za jednoznačnou: dokud nebude existovat příslušná legislativa, která nás bude před svévolným využíváním biometrického dohledu chránit (a tedy bude odpovídat AI Actu), měl by se systém na pražském Letišti prostě vypnout.

 

 

Stovky evropských organizací a vědců žádají offline

Pokračují i naše aktivity týkající se práva na offline a digitálního vylučování. Připojili jsme se k evropskému otevřenému dopisu, který požaduje, aby komunikace se státem a další základní služby byly vždy dostupné i bez digitálních nástrojů. S jejich využitím má totiž problém až 40 procent evropské populace.

V Česku pak dle říjnového výzkumu nepoužívá digitální technologie či nemá stabilní připojení k internetu až 17 % dospělých, dalších 16 % obyvatelstva je digitálním vylučováním ohroženo.

Jak se to konkrétně projevuje jsme nově zmapovali v naší Abecedě digitálního vylučování, kde jsme ke každému písmenku přiřadili konkrétní problém. Ještě nám pár písmenek (E, F, X, Y) chybí, proto budeme rádi za další tipy!

Nadále také pozorujeme zvyšující se mediální zájem o problémy spojené s digitálním vylučováním. Rozcestník na pár důležitých článků v českých médiích z poslední doby najdete zde.

 

 

Co si myslí rodiče o soukromí?

Zveřejnili jsme finální výstup z našeho loňského projektu Rodina a digisvět. V rámci něj jsme pro celkem 9 rodičovských kolektivů uspořádali seminář nejen o ochraně soukromí, ale i o tom, jaká si doma pro využívání digitálních technologií stanovit pravidla.

Semináře nás nabily nejen energií, ale hlavně přesvědčením, že předávat právě rodičům konkrétní tipy & triky týkající se ochrany soukromí a základního právního povědomí má smysl.

Máte-li kolem sebe skupinku rodičů, která by podobný seminář ocenila, neváhejte se nám ozvat.

 

Jarní úklid a stěhování

Děkujeme za podporu a těšíme se na viděnou, ideálně 18. března na Cenách Velkého bratra. Nebo se za námi stavte do naší nové kanceláře – v průběhu března se totiž stěhujeme ze Žižkova do Skautského institutu na Staroměstské náměstí. Najdete nás na prvním patře, v kanceláři 116.

Přejeme klidné dny,

za IuRe,
Hynek Trojánek